Jaké jsou základní druhy vazeb?

pravniservis24.cz

Jaké jsou základní druhy vazeb?

 

Trestní řád zná několik druhů vazeb. Dnes se podíváme na ty základní, které zákon zná.


 

Druhy vazeb

 

1. Vazba útěková

První z nich je vazba, která se označuje jako vazba útěková. Jak už napovídá samotný název, pak důvodem vazby je skutečnost, že osoba uprchne nebo se bude skrývat, aby se tak vyhnula buď trestnímu stíhání nebo trestu samotnému, zejména pak v případě, že nelze zjistit totožnost obviněného, nemá-li stále bydliště nebo mu hrozí vysoký trest.

 

Tento druh vazby by mohl být v budoucnu vyuužit v případě MUDr. Davida Ratha, pokud by pro to byly splněny zákonem stanovené podmínky, především proto, že mu hrozí vysoký trest, nicméně v tuto chvíli jistě nejsou dány další podmínky vazby, protože nehrozí, že by uprchl nebo se skrýval před výkonem trestu. Ostatně trest mu ještě uložen nebyl, protože rozsudek je nepravomocný.

 

2. Vazba koluzní

Druhým typem vazby je tzv. vazba koluzní, která má zajistit především řádné prošetření trestného činu. Aplikuje se v případě, že hrozí, že by snad osoba, která byla obviněna, působila na další svědky nebo spoluobviněné v kauze a tyto nějakým způsobem ovlivňovala v jejich výpovědi, případně jinak mařila objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání. Takovou situací je například jednání, kdy osoba ukrývá nebo ničí  důkazy rozhodující pro trestní řízení, apod.

 

3. Vazba předstižná

Třetím typem vazby je vazba předstižná. Tato vazba je aplikována v případě, že hrozí, že osoba bude opakovat trestnou činnost, pro níž je stíhána, dokoná trestný čin, o který se pokusila, případně ho připravovala, apod.

 

Ve všech shora uvedených druzích vazeb však platí, že dosud zjištěné skutečnosti musí nasvědčovat tomu, že skutek pro který bylo zahájeno trestní stíhání, byl spáchán, má všechny znaky trestného činu, jsou zřejmé důvody k podezření, že tento trestný čin se spáchal obviněný a s ohledem na osobu obviněného, povahu a závažnost trestného činu, pro který je stíhán, nelze v době rozhodování účelu vazby dosáhnout jiným opatřením.

 

Lze uvalit vazbu na kteroukoliv osobu?

Jak je vidět, tak uvalit na kteroukoliv osobu vazbu je zákonem velmi omezeno a jsou přesně stanoveny podmínky, které musí být naplněny proto, aby soud dospěl k závěru, že vazbu je nutné uvalit. Pokud soud však nesprávně tyto podmínky posoudí, může to být zásahem do ústavně zaručených práv a svobod, což ve svém důsledku může vést až k uložení náhrady škody státem obviněnému.

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195562

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít