Jaké informace o společnosti může požadovat její společník?

Jaké informace o společnosti může požadovat její společník?

Každý společník společnosti s ručením omezeným má právo na valné hromadě i mimo ní požadovat od jednatelů informace o společnosti.


Má právo zejména nahlížet do dokladů společnosti a kontrolovat údaje v nich obsažené, k čemuž si může přizvat i odborného poradce, který však musí být vázán mlčenlivostí ve stejném rozsahu jako společník. Jeví se jako vhodné, aby společenská smlouva, zejména u společností s více společníky, upravovala podrobněji realizaci práva na informace, kdy samozřejmě nesmí docházet k omezování společnického postavení hlavně menšinových společníků.


Kdy může jednatel poskytnutí informací odmítnout?

Jednatel může poskytnutí informace zcela nebo z části odmítnout pouze tehdy, jde-li o utajovanou informaci podle zvláštního právního předpisu, nebo je-li požadována informace veřejně dostupná (např. informace zjistitelná z webových stránek společnosti).

Dojde-li ke sporu, soud rozhodne, zda je společnost povinna informaci poskytnout či nikoliv. Návrh je však nutno podat do jednoho měsíce ode dne oznámení o odmítnutí poskytnutí informace.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190039

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít