Jak zjistit, zda má Váš dlužník více pohledávek, zda je zadlužen?

pravniservis24.cz

V případě, že máte dlužníka, který Vám neuhradil Vaši pohledávku, bude pro způsob, jakým budete Vaši pohledávku vymáhat rozhodná skutečnost, zda dlužník má více věřitelů. Mimo jiné pro to, že jednou z podstatných náležitostí úpadku je, že dlužník má více věřitelů.


Centrální evidence exekucí

Jednou z možností jak zjistit, zda má věřitel více dlužníků, je, že máte přístup do centrální evidence exekucí. Tento přístup je však zpoplatněn (viz https://live.ceecr.cz/main.php?page=pricelist). Pokud byste přístup měli a získali tak výpis z této evidence, doporučujeme zavolat na příslušný exekutorský úřad a zjistit si aktuální stav exekuce. Ne vždy Vám exekutorský úřad tyto informace sdělí, ale pokud sdělíte, že máte za povinným pohledávku, a že Vás nezajímají podrobnosti pouze například to, zda je exekuce aktivní, zda se podařilo něco vymoci, apod., tak již tyto informace Vám napoví, zda má smysl pohledávku vymáhat (pokud Vám sdělí exekutor, že exekuce, která je vedena např. 5 let je neefektivní, tj., že doposud nebylo vymoženo ničeho nebo jen minimální částka, pak nemá smysl vynakládat finanční prostředky na vymáhání pohledávky). Podobnou službu Vám poskytne také SOLUS, případně Centrální registr dlužníků a jiné.

 

Katastr nemovitostí

Další možností jak tuto informaci zjistit je v případě, že víte, že dlužník vlastní nemovitost, která je evidována v katastru nemovitostí. Pak postačí zajít např. na pobočku CzechPoint, kde Vám vyhotoví výpis z katastru nemovitostí (nejlépe je vhodné znát číslo listu vlastnictví, na kterém je nemovitost zapsána). Z listu vlastnictví je zřejmé, zda na nemovitosti váznou zástavní práva smluvní, případně zástavní práva exekutorská. Opět se dovíte, zda na dlužníka jsou vedeny nějaké exekuce a na tyto se případně můžete dotázat přímo exekutorského úřadu.

 

Jak je ze shora uvedeného evidentní pro efektivní vymáhání pohledávek je nutné pracovat s informacemi, které jsou veřejně dostupné, případně dostupné za poplatek. Tato investice se však vyplatí, protože získáte důležité podklady pro další postup při vymáhání pohledávky. 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198316

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít