Jak určit od jakého dne se počítají úroky z prodlení ? Co je to domněnka doby dojití ?

Jak určit od jakého dne se počítají úroky z prodlení ? Co je to domněnka doby dojití ?

Občanský zákoník stanoví, že se má za to, že došlá zásilka odeslaná s využitím provozovatele poštovních služeb došla třetí pracovní den po odeslání, byla-li  odeslána na adresu v jiném státu, pak patnáctý pracovní den po odeslání.


Jedná se o vyvratitelnou právní domněnku, která bude platit, dokud nebude prokázán opak. Vztahuje se pouze na zásilky, které byly zaslány prostřednictvím provozovatele poštovních služeba pouze ty, které byly doručenyNikoli na zásilky, které sice byly odeslány, ale doručeny nebyly.


Domněnka se uplatní především za situace, kdy sice bude postaveno na jisto, že zásilka adresátovi došla, ale nebude jisté, kdy se tak stalo. To je významné především pro určení od jakého dne se např. počítají úroky z prodlení nebo od kdy běží lhůta pro přijetí návrhu, apod.

 

Ten komu byla zásilka určena, pak bude muset prokázat, že mu zásilka byla doručena v jiný, než domněnkou stanovený den, což bude mít za následek, že lhůta počala běžet jindy, a tedy například úroky z prodlení mají být menší nebo lhůta k přijetí návrhu neuplynula, apod.

 

Pokud se jedná o domněnku dojití zásilky odeslané, ale nedoručené, pak se často ve smlouvách objevuje ustanovení, které např. zní, že nebude-li doručení zásilky vykázáno, má se za to, že zásilka došla 3 pracovní den  po odeslání. Dle stávající judikatury však platí, že takovou dohodu nelze platně uzavřít, a proto je nutné se proti takovému tvrzení o doručení bránit. Judikatura k novému občanskému zákoníku v tomto ohledu zatím není dostupná, a proto není zřejmé, zda taková ujednání budou platná či nikoliv.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920181

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít