Jak se rozvést bez tahanic a nezkrachovat u toho?

pravniservis24.cz
Druhým typem rozvodu je takzvaný smluvený rozvod, případně někdy nazývaný jako nesporný.  Na rozdíl od předchozího typu rozvodu (sporného), v tomto případě se rozvrat manželství předpokládá a soud nezjišťuje příčiny rozvratu manželství.

To však platí pouze za některých podmínek, které musí manželé splnit:

1 . Souhlas s rozvodem

Základním předpokladem je, že se druhý manžel k návrhu na rozvod manželství připojí, je tedy třeba jeho souhlas s rozvedením manželství.

V případě, že se druhý manžel nepřipojí, bude probíhat před soudem rozvod, ve kterém soud zkoumá existenci rozvratu a jeho příčiny, tedy výše uvedený sporný. Zároveň je třeba, aby manželství, které má být rozvedeno, trvalo ke dni zahájení řízení o rozvod minimálně 1 rok a zároveň, aby spolu manželé alespoň 6 měsíců nežili.

 

2. Děti 

Pokud z manželství vzešlo nezletilé dítě, je třeba, aby se rodiče na úpravě poměrů tohoto dítěte (výchova dítěte, vyživovací povinnosti aj.) pro dobu po rozvodu dohodli a soud jim tuto dohodu schválil.

 

3. Dohoda o majetku

Dále je třeba, aby se manželé dohodli na úpravě majetkových poměrů pro dobu po rozvodu manželství. Touto úpravou majetkových poměrů se rozumí následné vypořádání společného jmění manželů, otázka bydlení, možné vyživovací povinnosti atd. Tato dohoda, případně dohody, musí být písemné a vyžadují se úředně ověřené podpisy, na rozdíl od dohody o úpravě poměrů k dítěti.

 

Máte dohodu ale soudu se něco nelíbí? 

Tento rozvod však nebude probíhat v případě, že soud dojde k závěru, že shodné tvrzení obou manželů o rozvratu a o záměru dosáhnout rozvodu není pravdivé. V takovém případě také bude zkoumat existenci rozvratu manželství a jeho příčiny.

 

Finanční výhodnost dohody o rozvodu

Dá se tedy říci, že v případě, že jsou schopni se manželé na těchto podmínkách shodnout, je pro ně rozvod nesporným způsobem výhodnější, a to zejména proto, že se v soudním řízení nezkoumají soukromé záležitosti manželů a nedojde k řízení o vypořádání společného jmění manželů, které bývá často psychicky, časově i finančně náročné.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190068

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít