Jak se dostat ke svým penězům když vám někdo dluží?

Jak se dostat ke svým penězům když vám někdo dluží?

Už jste se již někdy dostali do pozice věřitele, resp. do situace, kdy Vám dlužník nebyl s to splnit svůj závazek, tj. nechtěl nebo nemohl Vám půjčené peníze v dohodnutém termínu vrátit. Není přitom výjimkou, že někteří lidé ze strachu ze soudního řízení svojí pohledávku raději „odepíší“. Jak je možné tuto situaci řešit po právní stránce a ke svým penězům se dostat zpět?


Advokát pro Vás vyřeší celou věc od A do Z

Soudní vymáhání pohledávek je z právního pohledu poměrně jednoduchou a efektivní cestou, jak se na dlužníkovi zaplacení domoct.

1) Celá cesta začíná předáním veškerých podkladů (smluv, e-mailové komunikace, předávacího protokolu, dokumentů, apod.) advokátovi.

2) V případě, že není proti dlužníkovi vedena insolvence, následuje zaslání tzv. předžalobní výzvy, kterou advokát vyrozumí dlužníka o jeho povinnosti ve stanovené lhůtě svůj závazek splnit. Zde je vhodné doplnit, že pro nemalou část dlužníků je právě „hrozba“   soudním řízením z pera advokáta dostatečným impulsem, který je k zaplacení přiměje.

 

K soudu…

3) Zůstane-li předžalobní výzva bez odezvy, přistoupí advokát k zahájení občanského soudního řízení, tj. zpravidla podá návrh na vydání platebního rozkazu. Nebude-li přitom dlužník činit obstrukce a bude-li Váš nárok na úhradu dlužné částky zřejmý, můžete mít již v  řádu několika týdnů v ruce zmiňovaný platební rozkaz nebo rozsudek, stanovující konkrétní povinnost dlužníka k zaplacení žalované částky.

 

…nebo až k exekutorovi

4) Za předpokladu, že dlužník nesplní svojí povinnost k úhradě ani na základě rozhodnutí soudu, je možné k uspokojení své pohledávky postihnout jeho majetek exekučně.  Soudní exekutor, resp. soud tak např. zpeněží movité či nemovité věci dlužníka, účty v bance, příjmy od zaměstnavatele, atd., a z uvedeného výtěžku uspokojí Vás, případně též i další věřitele.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920142

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít