Jak ovlivní fakt, že máte nezletilé dítě, váš úspěch u rozvodu?

pravniservis24.cz

V současné době je rozvod manželství jediným možným způsobem, jak lze ukončit manželství za života obou manželů. Ačkoliv v dřívějších dobách byl rozvod vcelku výjimečný, v současnosti jde o častý způsob řešení manželských problémů. Pro znázornění lze uvést, že v 50. letech minulého století činila rozvodovost lehce přes 10% manželství, v posledních pěti letech činí rozvodovost zhruba 50%. 


Podívejme se, jaké možnosti nám občanský zákoník v oblasti rozvodu dává a jaké podmínky je třeba splnit?

 

V případě, že manželství se ukáže býti nefunkčním, nabízí současná právní úprava v zásadě dvě možné cesty, jak dosáhnout rozvodu manželství, a to 1. rozvod sporný a 2. rozvod nesporný.

 

Sporný rozvod - podmínky

Pokud je splněna základní podmínka - rozvrat mezi manžely, soud manželství rozvede. Tento rozvrat musí být hluboký, trvalý a nenapravitelný a zároveň nelze očekávat jeho obnovení.

 

Co se bude dít před soudem?

V tomto případě se rozvrat manželství prokazuje před soudem, neboť jde o objektivní skutečnost. Soud, který o rozvodu manželství rozhoduje, tedy zkoumá existenci rozvratu, jestli jsou splněny výše uvedené podmínky, jestli není možné obnovení manželského svazku a zároveň zkoumá příčiny rozvratu manželství. U soudu pak tedy často dochází k probírání soukromých záležitostí, které často bývají citlivé a pro manžele nemusí být příjemné je před soudem řešit. Nevýjimečné jsou i výslechy třetích osob, typicky rodinných příslušníků, milenek atd.Tímto řízením však dojde jen ke změně osobního stavu obou manželů, k dalším úpravám práv a povinností manželů dojít nemusí. 

 

Máte spolu nezletilé dítě? 

Výjimkou z výše uvedeného je situace, kdy mají manželé spolu dítě, které není zletilé. Soud může rozhodnout o rozvodu manželství teprve poté, co rozhodne o poměrech dítěte pro dobu po rozvodu manželů.

 

Zápovědi sporného rozvodu - kdy není možné manželství rozvést? 

Jde o situace, kdy:

  1. by byl rozvod v rozporu se zájmem nezletilého dítěte, a
  2. by byl rozvod v rozporu se zájmem manžela, který se na rozvratu manželství převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma a mimořádné okolnosti svědčí ve prospěch zachování manželství.

 

Příště si řekneme něco o rozvodu nesporném!

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195685

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít