Jak odstoupit z funkce člena statutárního orgánu korporace?

Jak odstoupit z funkce člena statutárního orgánu korporace?

Člen statutárního orgánu obchodní korporace je oprávněn ze své funkce odstoupit.


Jedinou podmínku, kterou zákon o obchodních korporacích stanoví pro odstoupení z funkce člena statutárního orgánu obchodní korporace je, že to nesmí být v době, která je pro obchodní korporaci nevhodná. Co je to nevhodná doba, bude teprve muset stanovit judikatura. Komentářová literatura uvádí jako příklad situaci, kdy obchodní korporace čelí kritice veřejnosti, přičemž odstoupení člena statutárního orgánu by znamenalo její faktické uznání. Vždy však bude nutné tuto podmínku posoudit s přihlédnutím ke konkrétním okolnostem případu.


Jakým způsobem odstoupit z funkce člena statutárního orgánu?

Odstoupit z funkce člena statutárního orgánu lze jakkoliv, tedy i neformálně, protože zákon ničeho ke způsobu odstoupení nestanoví, ledaže by společenská smlouva nebo smlouva o výkon funkce stanovila jinak. Je však nutné doporučit, aby odstoupení bylo učiněno písemně, aby odstupující člen měl důkaz o tom, že se odstoupení dostalo do dispoziční sféry korporace, tedy že měla možnost se s ním seznámit. Činí tak zpravidla dopisem zaslaným doporučeně s dodejkou na adresu sídla společnosti. Odstoupit lze však i oznámením při zasedání příslušného orgánu, pak je třeba trvat na tom, aby takové oznámení bylo obsahem zápisu z jednání tohoto orgánu. Odstoupení se oznamuje orgánu, který člena statutárního orgánu zvolil. Důvod odstoupení může být jakýkoliv, protože zákon žádný nestanoví, přičemž ho není nutné uvádět ani v samotném odstoupení z funkce.

 

Funkce končí uplynutím jednoho měsíce od doručení tohoto oznámeníTo neplatí, požádá-li člen statutárního orgánu o zánik funkce k jinému datu, a toto bude schváleno orgánem, který ho zvolil. Okamžik zániku funkce tak může být stanoven dohodou odstupujícího člena statutárního orgánu a orgánu, který jej zvolil.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190078

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít