Jak na převod podílu ve společnosti s ručením omezeným?

Jak na převod podílu ve společnosti s ručením omezeným?

Společník, který má podíl na společnosti s ručením omezeným, může dojít k závěru, že chce společnost opustit a podíl např. prodat nebo darovat. V takovém případě se musí zabývat tím, za jakých podmínek lze převod uskutečnit.


 

Omezení společenskou smlouvou

 

Každý společník může svůj podíl převést na jiného společníka téže společnosti bez dalšího. Společenská smlouva však může převod podílu na jiného společníka omezit či jinak podmínit, např. souhlasem valné hromady společnosti. Valná hromada schvaluje samotnou skutečnost převodu, nikoli smlouvu jako takovou.

 

Převedení podílu na třetí osobu

 

Pokud by společník chtěl svůj podíl převést na třetí osobu, platí, že k takovému převodu musí být udělen souhlas valné hromady, ledaže by společenská smlouva stanovila, že takového souhlasu není třeba. Společenská smlouva opět může takový převod omezit či podmínit i jinak, např. předkupním právem ostatních společníků.

 

Pokud by shora uvedené souhlasy k převodu uděleny nebyly, má to za následek neúčinnost smlouvy a k převodu by nedošlo.

 

Náležitosti smlouvy o převodu

 

Smlouva o převodu podílu by měla být uzavřena na základě písemné smlouvy, která se řídí podpůrně ustanoveními občanského zákoníku o kupní smlouvě a smlouvě darovací. Nový společník již nemusí oproti minulé právní úpravě ve smlouvě prohlašovat, že přistupuje ke společenské smlouvě společnosti, protože k této přistupuje již nabytím podílu.

Na smlouvě jsou nutné úředně ověřené podpisy.

Po uzavření smlouvy je třeba doručit smlouvu společnosti, jinak by převod nebyl vůči společnosti účinný. Teprve od doručení účinné smlouvy musí společnost jednat s nabyvatelem podílu jako se svým společníkem.

 

Proces převodu podílu je završen podáním návrhu na zápis změn ve společnosti v obchodním rejstříku. Tento by měl podat jednatel společnosti, který k tomuto přiloží smlouvu o převodu podílu, doklad o tom, že byl dán souhlas valné hromady společnosti, pokud ho bylo třeba a konečně také souhlas nového společníka s jeho zápisem do obchodního rejstříku.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1931274

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít