Jak má vypadat plná moc?

plna-moc.jpg
Občanský zákoník rozlišuje zastoupení na základě zákona, zastoupení na základě rozhodnutí soudu (opatrovnictví) a zastoupení na základě smlouvy.
V případě, že potřebujete využít institut smluvního zastoupení, je dobré mít na paměti, že zástupce jedná na účet zastupovaného a jedná jeho jménem.

 

Smluvní zastoupení 

Prvním krokem je uzavření dohody o zastoupení, která ovšem nemusí být písemná. Strany si zde domluví zejména rozsah zmocnění. Pokud zvolíte písemnou variantu, je potřeba správně identifikovat obě strany (u fyzické osoby: jméno, příjmení, datum narození a bydliště, u právnické osoby: název, sídlo, IČO a identifikace toho, kdo právnickou osobu zastupuje) a nezapomenout na určení rozsahu zmocnění.

Strany si mohou určit, zda se jedná o dohodu na dobu určitou nebo nikoliv. Dále je zde vhodné upravit nárok na odměnu zástupce. Dobré je také myslet na to, zda se zástupce může nechat zastupovat někým dalším.

Na konci dohody musí být podepsány obě strany.

 

Plná moc

Druhým krokem je pak vytvoření plné moci, která slouží k prokázání zástupce při jednání s třetími osobami. Jedná se o jednostranný dokument, ve kterém je písemně uveden rozsah zmocnění, na kterém se strany v dohodě o zastupování domluvily. Plná moc musí vedle toho obsahovat identifikaci zastoupeného i zástupce, podpis a datum.

Přijetí plné moc se nevyžaduje, tudíž na ní může být podepsán pouze zastoupený.

 

VZOR plné moci:

 

Univerzální plná moc

Já, Jan Novák, bytem Hlavní 49, 110 00 Praha 1, narozen dne 15. 4. 1975, zmocňuji tímto paní Janu Krátkou, bytem Stodolní 52, 716 00 Ostrava, narozenou dne 22. 7. 1983, aby mne v plném rozsahu zastupovala a činila za mne a mým jménem veškerá právní jednání.

 

V Praze dne 1. 4. 2016

................................

Jan Novák (podpis)

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1896770

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít