Jak číst spisovou značku soudního řízení?

pravniservis24.cz

Každé soudní řízení je vedeno u soudu pod určitou spisovou značkou. Tato spisová značka je stěžejní v komunikaci se soudem. Každé Vaše podání by mělo být označeno spisovou značkou, aby mohlo být správně přiřazeno (i když platí zásada, že podání má být posuzováno podle svého obsahu, nikoli podle svého označení).


Příkladem spisové značky může být 99 T 44/2035 (záměrně byla zvolena spisová značka tak, aby se pod touto neskrývalo žádné soudní řízení).

 

První číslo je číslo senátu, který má danou věc na starost, často se můžete také potkat s pojmem, že chcete přepojit na kancelář 99 T. Čísla senátů jsou určeny rozvrhem práce každého soudu.

 

Písmeno označuje charakter věci o kterou se jedná, tj. zda o trestní řízení - T, občanskoprávní věc prvostupňová - C (druhostupňová má označení - Co), P – opatrovnická věc, EPR – elektronický platební rozkaz, atd. Samozřejmě se v tomto případě nejedná o všechny značky, které jsou užívány, navíc se používají další jako druhostupňové, jiné zase před Nejvyšším soudem, apod.

 

Číslo před lomítkem je běžným číslem.

 

Číslo za lomítkem, jak by se dalo tušit, označuje rok, ve kterém bylo řízení zahájeno. Z tohoto údaje lze tak velmi jednoduše poznat, jak dlouho už se takové řízení „táhne“.  

 

Spisová značka x jednací číslo

Závěrem je nutné upozornit na skutečnost (ačkoli se v zásadě nebude jednat o velikou chybu, pokud tyto dva pojmy zaměníte), že spisovou značku je nutné odlišit od čísla jednacího. To je v podstatě spisová značka, nicméně tato je zakončena pomlčkou a dalším číslem (př. 99 T 44/2035 – 10). Toto číslo označuje, číslo listu spisu, tak jak jsou řazeny listiny v tomto spisu za sebou.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195567

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít