Jak bude dál probíhat proces s MUDr. Davidem Rathem?

davidrath.jpg
Dne 23.7.2015 byl MUDr. Davidu Rathovi uložen Krajským soudem v Praze trest odnětí svobody v délce trvání 8,5 roku a trest propadnutí majetku ve výši 21 milionů korun českých.

Jaký ale bude další vývoj v tomto ostře sledovaném soudním procesu?

 

David Rath je zatím nevinný!

Předně je nutné říci, že rozsudek je nepravomocný. To znamená, že David Rath je nevinný, a to na základě zásady presumpce nevinny, kterou je třeba ctít až do okamžiku, kdy rozsudek nabude právní moci.

 

Obhájkyně se na místě odvolala, so se bude dít dál?

Obhájkyně Davida Ratha se na místě odvolala. V tuto chvíli bude nutné vyčkat vyhotovení písemného rozsudku, na což má soud 30 dní od jeho vynesení, tato lhůta může být v odůvodněních případech prodloužena. Následně bude rozsudek rozeslán, a to jak obhájci Davida Ratha, tak jemu samotnému.

 

Platí, že lhůta pro podání odvolání je 8 dní od doručení rozsudku, přičemž se lhůta počítá od doručení pozdějšího. To znamená, že pokud bude rozsudek Davidu Rathovi doručen později než jeho obhájkyni, pak začíná běžet lhůta až od tohoto pozdějšího doručení.

 

Odvolacím soudem v této kauze bude Vrchní soud v Praze. Může dostat vyšší trest?

Důležité je, že lze podat i odvolání blanketní, tzn. stačí, že je podáno odvolání proti např. všem výrokům rozsudku a jeho odůvodnění může být provedeno až následně. Odvolacím soudem v této kauze bude Vrchní soud v Praze. Pokud se neodvolá státní zástupce, pak platí zásada, že odvolacím soudem nemůže být rozhodnuto v neprospěch obžalovaného, tzn. že David Rath by nemohl dostat vyšší trest, než který mu byl uložen soudem prvního stupně. Pokud by se odvolal i státní zástupce, byť jen do části rozsudku, pak už může být uložen trest přísnější.

 

Rozhodnutí Vrchního soudu - potvrdit, zrušit, změnit nebo vrátit věc zpět 

V tuto chvíli lze tedy očekávat, že David Rath se odvolá, a to poměrně rozsáhlým odvoláním, kauza se tak dostane před Vrchní soud, kde bude záležet na jeho posouzení věci, v jakém míře se bude provádění důkazů opakovat či nikoli a jak vůbec celou věc posoudí. Obecně tento může rozsudek potvrdit, zrušit a vrátit věc soudu prvního stupně nebo rozsudek změnit. 

Foto zdroj: Facebook

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920182

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít