Evidence spáchaných přestupků

pravniservis24
Kategorie: Právní servis 24 - Právní tipy
Datum: 3. 10. 2015
Tagy: Evidence spáchaných přestupků, přestupek
Přečteno: 6644x


V minulém článku jsme si přiblížili novinku, která bude znamenat prodloužení doby na vyšetření přestupku. V dnešním článku si přiblížíme další novinku, kterou je evidence přestupků.

 

Přestupky bude evidovat rejstřík trestů.

 

Zápis bude prováděn do pěti pracovních dnů od nabytí právní moci rozhodnutí o přestupku nebo ode dne, kdy příslušný správní orgán obdrží podklad pro provedení zápisu. Záznam se provede ke dni nabytí právní moci rozhodnutí nebo uložení blokové pokuty.

 

Co se do evidence zapisovat nebude

 

Do evidence přestupků se však nebudou zapisovat všechny druhy přestupků, ale pouze ty zákonem stanovené, jako jsou pravomocná rozhodnutí o přestupcích na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, na úseku zemědělství a myslivosti, na úseku obrany České republiky, proti veřejnému pořádku podle, proti občanskému soužití podle a proti majetku.

 

Přestupek bude považován za opakovaný, jestliže ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o stejném přestupku, z něhož byl obviněný uznán vinným, do jeho spáchání neuplynulo dvanáct měsíců. S těmito následky novela spojuje zpřísňování trestů.

 

Nesouhlasíte se zápisem do evidence?

 

Pokud byste snad se zápisem do evidence přestupků nesouhlasili, máte možnost podat proti tomuto zápisu námitky.

 

Trvání zápisu

 

Údaje obsažené v evidenci přestupků se budou vyřazovat z evidence po uplynutí 5 let ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o přestupku, kterým se pro tyto účely rozumějí i rozhodnutí o přestupku v přezkumném řízení a rozhodnutí soudu o žalobě ve správním soudnictví. Údaje o pravomocném rozhodnutí o přestupku se z evidence přestupků vyřadí též, je-li toto rozhodnutí zrušeno rozhodnutím správního orgánu nebo soudu.

 

Kdy nabude tato právní úprava účinnosti?

 

S největší pravděpodobností se tak stane 1.10.2016.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198257

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít