Domněnka otcovství v případě umělého oplodnění neprovdané matky

Domněnka otcovství v případě umělého oplodnění neprovdané matky

Nový občanský zákoník reflektuje současný vývoj na poli mateřství, kdy stoupá množství párů, které nemůžou ať už z jakýchkoliv důvodu otěhotnět přirozenou cestou a může jim pomoci umělé oplodnění.


Pokud se narodí dítě, počaté umělým oplodněním, ženě, která není provdaná, má se dle zákona za to, že otcem dítěte je muž, který dal k umělému oplodnění souhlas. Souhlas je udělován na základě zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách.


 

Pokud by se dítě narodilo do manželství, případně v tzv. ochranné lhůtě 300 dnů od umělého oplodnění, za otce se bude považovat manžel matky, bez ohledu na to, zda spermie pochází od manžela nebo dárce. Otcem dítěte se manžel matky však stává na základě toho, že rodiče jsou manželé. Manžel matky by mohl své otcovství popřít pouze tak, že by prokázal, že matka otěhotněla jinak, tedy ne na základě umělého oplodnění.

 

Pokud se dítě nenarodí do manželství, uplatní se shora uvedená domněnka, že otcem dítěte je ten muž, který k umělému oplodnění dal souhlas. Otcem dítěte se stává ze zákona na základě svého souhlasu. K zápisu do matriky je třeba souhlas otce potvrzený příslušným zdravotnickým zařízením.     

 

Popřít otcovství v případě umělého oplodnění   nelze k dítěti narozenému v době mezi stošedesátým dnem a třístým dnem od umělého oplodnění provedeného se souhlasem manžela matky, nebo se souhlasem jiného muže, když matka není vdaná, bez ohledu na to, jaké genetické látky bylo použito. To neplatí, pokud bude prokázáno, že matka dítěte otěhotněla jinak.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195653

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít