Dokdy lze popřít otcovství - je současná právní úprava z pohledu otců více férová?

Dokdy lze popřít otcovství - je současná právní úprava z pohledu otců více férová?
V souvislosti s rekodifikací soukromého práva nezůstala změn ušetřena ani oblast popírání otcovství. Základní změnou je prodloužení lhůty, ve které se může otec popření svého otcovství domáhat. Podle původní úpravy tak mohl manžel matky učinit do šesti měsíců ode dne, kdy mu vzniknuly důvodné pochybnosti o tom, že je otcem dítěte, a to nejpozději do tří let od narození dítěte.

Současná právní úprava je z pohledu otce a poznání benevolentnější. Manžel nyní může totiž do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech zakládajících důvodnou pochybnost, že je otcem dítěte, které se narodilo jeho manželce, popřít své otcovství u soudu, a to nejpozději do šesti let od narození dítěte. Současně však zákon připouští prominutí zmeškání lhůty soudem, a to v případě, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek.

 

Lze tak konstatovat, že účinná právní úprava je z pohledu otců více férová, přičemž však současně zohledňuje odůvodněné zájmy dítěte.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195679

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít