Dohoda o pracovní činnosti - víte co by měla obsahovat?

dohoda-o-pracovni-cinnosti.jpg
Dohoda o pracovní činnosti je dohodou o pracích konaných mimo pracovní poměr. Dohody jsou aktuální právě nyní v letních měsících plné brigád, kdy je tato forma, na základě které je vykonávána závislá práce využívána pro práce menšího rozsahu, velmi často využívána.

Podmínky kdy můžete Dohodu použít

Dohodu o pracovní činnosti lze uzavřít za předpokladu, že rozsah prací nebude v jednom kalendářním roce překračovat 300 hodin, a současně bude práce vykonávána v rozsahu, který nepřekračuje v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby (stanovenou pracovní dobou rozuměj 40 hod/ týden).

 

Náležitost formy

Nově již platí, že dohoda o provedení pracovní činnosti nemusí být uzavřena písemně, nicméně písemnou formu lze i tak doporučit. V takovém případě by dohoda měla obsahovat:

- činnost, která má být na základě dohody vykonávána,

- místo výkonu práce,

- dobu, ve které má být pracovní činnost prováděna,

- odměna za pracovní činnost,

- doba, na kterou se dohoda uzavírá.

 

Jak Dohodu vypovědet nebo zrušit?

Vhodné je si v dohodě sjednat také způsob a důvody, pro které lze dohodu vypovědět. Platí, že okamžitě zrušit dohodu lze jen z důvodů, které stanoví zákoník práce pro okamžité zrušení pracovního poměru.

 

Není-li sjednán způsob zrušení dohody o pracovní činnosti, je možné ji zrušit:

- dohodou smluvních stran (ostatně jako každou jinou dohodu, což je projev vůle stran být či nebýt vázán smlouvou) ke sjednanému dni;

- jednostranně z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15 denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně,

- okamžité zrušení (viz shora).

 

Důležité je, že výpověď i okamžité zrušení musí být vždy písemné a takový projev musí  být doručen druhé straně, a to alespoň tak, aby měla druhá strana možnost se s výpovědí či okamžitým zrušením seznámit.

 

Vykonává práci osoba mladší 16 let?

V případě, že práci vykonává osoba mladší 16 let, pak velkou roli hrají také rodiče. Rodiče, respektive kterýkoliv zákonný zástupce nezletilého zaměstnance, může okamžitě zrušit dohodu o pracovní činnosti nezletilého zaměstnance, pokud je to nutné v zájmu vzdělání, vývoje nebo zdraví takového zaměstnance. K platnosti takového okamžitého zrušení se však vyžaduje přivolení soudu.

 

Zajímavé je, že zákon stanoví, že zákonný zástupce je povinen doručit stejnopis okamžitého zrušení dohody o pracovní činnosti a přivolení soudu nezletilému zaměstnanci. Přivolení soud a ustanovení o jeho doručení spolu s okamžitým zrušením nezletilému je projevem ochrany nezletilého.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190120

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít