Dělení věcí dle občanského zákoníku

deleni-a-druhy-veci.jpg

Dnes se podíváme na to, jaké druhy věcí rozlišuje občanský zákoník. 

 

Základním dělením je dělení věcí na hmotné a nehmotné

 

Co jsou hmotné věci?

Za hmotnou věc se považuje ovladatelná část vnějšího světa, která má povahu samostatného předmětu. Znakem hmotné věci je její ovladatelnost. Jedná se o ovladatelnost objektivní, přičemž není nutné, aby taková věc byla ovladatelná neustále a zcela (např. kolo je v okamžiku smyku na ledu neovladatelné, přesto je ale svoji povahou hmotnou věcí). Na ty přírodní síly, které jsou ovladatelné, a se kterými se obchoduje, se použijí přiměřeně ustanovení o hmotných věcech (např. jaderná energie, sluneční energie, větrná energie, apod.).

 

Co jsou nehmotné věci?

Nehmotné věci jsou práva, jejichž povaha to připouští, a jiné věci bez hmotné podstaty (mezi nehmotné věci řadíme např. know-how, pracovní postupy, vědomosti, apod.).

 

Věci nemovité a movité

Nemovité věci jsou:

  1. pozemky;
  2. podzemní stavby se samostatným účelovým určením, jakož i věcná práva k nim;
  3. práva, která za nemovité věci prohlásí zákon. Stanoví-li jiný právní předpis, že určitá věc není součástí pozemku, a nelze-li takovou věc přenést z místa na místo bez porušení její podstaty, je i tato věc nemovitá (typicky je nemovitou věcí stavba, jejímž vlastníkem je osoba odlišná od vlastníka pozemku, a to až do okamžiku, kdy se stane vlastníkem stavby a pozemku osoba jediná, což souvisí se zásadou, že stavba je součástí pozemku).

 

Veškeré další věci, které nesplňují definici věci nemovité řadíme mezi věci movité.

 

Dále rozlišujeme věci zastupitelné a nezastupitelné

 

Zastupitelnou věcí

jsou např. peníze, tj. movitá věc, která může být nahrazena jinou věcí téhož druhu. Věc lze nahradit stejným množstvím téhož druhu. Pokud věc nelze takto nahradit, pak se jedná o věc nezastupitelnou (např. obraz malíře).

 

Další kategorií jsou věci zuživatelné a nezuživatelné

Movitá věc, jejíž běžné použití spočívá v jejím spotřebování, zpracování nebo zcizení, je zuživatelná; zuživatelné jsou i ty movité věci, které náleží ke skladu nebo k jinému souboru, pokud jejich běžné užití spočívá v tom, že jsou prodávány jednotlivě. Ostatní věci jsou nezuživatelné. Zjednodušeně řečeno, zuživatelnou věcí je věc, o kterou její vlastník přijde jejím užíváním – peníze, křída, potraviny, apod.

 

Věc hromadná

Zákon pak rozlišuje tzv. věc hromadnou, což je soubor jednotlivých věcí náležejících téže osobě, považovaný za jeden předmět a jako takový nesoucí společné označení, pokládá se za celek a tvoří hromadnou věc. Tj.  jedná se o soubor jednotlivých věcí v právním smyslu (takovou věc lze ze souboru vyjmout a bude se jednat o věc samostatnou v právním smyslu), které vlastní jedna a tatáž osoba, přičemž tento soubor je považován za jeden předmět. Typickým příkladem je knihovna, sbírka sběratelských karet, sbírka motýlů, apod.

 

Shora uvedeným jsme alespoň v obecné rovině nastínili rozdělení věcí dle občanského zákoníku.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195626

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít