Dědění podílu ve společnosti s ručením omezeným

Dědění podílu ve společnosti s ručením omezeným

Obecně platí, že v případě, že společník společnosti s ručením omezeným zemře, pak se jeho podíl dědí

Společenská smlouva však může přechod podílu zakázat nebo jinak omezit


Zákaz přechodu podílu je typický pro tzv. uzavřenou společnost, kdy společníci nemají zájem na tom, aby na místo stávajícího společníka nastoupil kdokoliv jiný. Příkladem omezení přechodu podílu může být podmínění jeho přechodu souhlasem valné hromady společnosti. Právní nástupce nabývá právo na pozůstalost ke dni smrti zůstavitele, dědictví se nabývá právní mocí rozhodnutí soudu o pozůstalosti.Platí, že pokud je více dědiců a tito se nedohodnou v době řízení o dědictví na výkonu práv spojených s podílem, který je předmětem pozůstalosti, a není-li ustanoven správce této části pozůstalosti, ustanoví takového správce soud, který projednává pozůstalost, na návrh obchodní korporace nebo některého z dědiců. Správce pozůstalosti je oprávněn vykonávat všechna práva spojená s podílem.

 

Pokud by dědic nechtěl být na společnosti účasten, pak kromě toho, že může dle občanského zákoníku dědictví odmítnout nebo se ho zřeknout, dává mu zákon o obchodních korporacích možnost domáhat se zrušení své účasti ve společnosti soudem, jestliže jsou dány důvody, pro které na něm nelze spravedlivě požadovat, aby ve společnosti setrval. Tyto důvody budou vždy záležet na konkrétních okolnostech případu a budou podléhat přezkumu ze strany soudu. Domáhat se takového práva je dědic oprávněn do 3 měsíců od právní moci usnesení soudu, kterým se řízení o dědictví končí. Pokud tak neučiní, zůstává společníkem společnosti. Dědic, který se domáhá zrušení své účasti ve společnosti, se nesmí podílet na činnosti společnosti, ani když takovou povinnost určuje společenská smlouva společnosti, to neplatí, pokud se společníci společnosti a tento dědic dohodnou písemně jinak. Důležité je, že zrušit nelze účast dědice v případě, že se jedná o společnost s jediným společníkem.

 

Závěrem je třeba dodat, že v případě akciové společnosti shora uvedené neplatí, protože akcie, jako věci movité, jsou vždy předmětem přechodu na dědice, který nelze zakázat nebo omezit ani ve společenské smlouvě akciové společnosti.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198304

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít