Darování - bezplatný a dobrovolný převod vlastnictví

pravniservis24.cz
Kategorie: Právní servis 24 - Právní tipy, Právní servis 24 - Odborné články
Datum: 30. 9. 2015
Tagy: darování
Přečteno: 5571x


Darovací smlouva je upravena v § 2055 a násl. zákona č. 89/2012 Sb. Touto smlouvou dochází k bezplatnému a dobrovolnému převodu vlastnictví určité věci ze strany dárce na obdarovaného.

Darem může být jednotlivá věc ve vlastnictví dárce, ale i všechen dárcův současný majetek. Darovat lze i věc, kterou dárce nabude v budoucnu, ale to jen za předpokladu, že v darovací smlouvě se dárce zaváže k získání takovéto věci.

 

Kde se vyžaduje písemná forma darovací smlouvy?

Při darování věci zapsané do veřejného rejstříku (např. pozemku) se vyžaduje, aby darovací smlouva měla písemnou formu. Písemná forma darovací smlouvy je vyžadována také v případě, kdy nedochází k odevzdání darované věci (např. kolečkových bruslí) obdarovanému ve stejném okamžiku, ve kterém se smluvní strany dohodli na darování.

V ostatních případech může dojít k darování, tedy k uzavření darovací smlouvy, ústně nebo faktickým konáním

 

Jaké následky může mít slib něco darovat?

Slíbil-li pouze někdo něco darovat, není tím uzavřena darovací smlouva a tedy nevzniká povinnost "dar" odevzdat. Avšak ten, kdo slib obdržel, má právo, aby mu slibující nahradil náklady účelně vynaložené s očekáváním daru (např. při slibu darování zvířete je účelně vynaloženým nákladem již zakoupené krmivo).

 

Pozor na darování a společenskou úsluhu!

Darovací smlouva také není uzavřena, dochází-li k předání věci z pouhé společenské úsluhy, je-li tedy zřejmé, že strany nemají v úmyslu uzavřít darovací smlouvu. Typickým příkladem společenské úsluhy je "darování" květiny ženě, v takovémto případě květina není darem, ale pouhou společenskou úsluhou.

 

Kdy může dárce od uzavřené smlouvy odstoupit a darování daru odepřít?

V případě uzavření darovací smlouvy je dárce zavázán bezplatně převést do vlastnictví obdarovaného určitou věc, ledaže po uzavření smlouvy by se změnily okolnosti do té míry, že darování by mohlo vážně ohrozit možnost dárce se živit nebo plnit jeho vyživovací povinnosti, např. vůči svým dětem.

V takovémto případě může dárce od uzavřené smlouvu odstoupit a darování daru odepřít.

 

Odvolání daru pro nouzi

Obdobně má právo dárce také darování odvolat pro nouzi, a to v případě, kdy dárce upadne po darování do takové nouze, že již není schopen vůbec sám sebe živit nebo plnit vyživovací povinnost. Při odvolání daru pro nouzi pak dárce může požadovat, aby mu obdarovaný vydal dar zpět, nebo aby zaplatil jeho obvyklou cenu, nejvýše však do té míry, která zaručuje schopnost dárce se vyživovat, nebo plnit jeho vyživovací povinnosti.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920186

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít