Darovací smlouva na bytovou jednotku

pravniservis24.cz

Darovací smlouvou dárce podle ust. § 2055 a násl. zák. č. 89/2012 Sb., bezplatně přenechává obdarovanému dar - neočekává se tedy žádné protiplnění obdarovaného. Charakteristickými znaky jsou tedy dobrovolnost a bezplatnost. Víte jaké další náležitosti musí mít darovací smlouva?


Forma smlouvy

Pokud se jedná o nemovitost nebo o jinou věc zapsanou do veřejného seznamu, je třeba písemné formy. Písemné formy je také zapotřebí, pokud dar nebyl předán současně s projevem vůle darovat a dar přijmout. Darovat lze i majetek budoucí, maximálně však do jedné poloviny. Darovat lze i věc, kterou ještě dárce nemá, musí se však ve smlouvě zavázat, že jí nabyde.

 

Odvolání daru

Odvolat dar lze v zákonem stanovených podmínkách:

  • ublížil-li obdarovaný úmyslně nebo z hrubé nedbalosti dárci nebo osobě blízké dárci tak, že to porušuje dobré mravy (pro nevděk),
  • pokud dárce upadne do takové nouze (nezaviněně), že není schopen si obstarat výživu vlastní nebo výživu osob, k nimž ho váže vyživovací povinnost.

 

Přechod vlastnického práva

K nabytí vlastnického práva dochází buď převzetím daru nebo v případě nemovitostí vkladem do katastru nemovitostí.

 

Daně

Pokud jsou dárce a obdarovaný navzájem v příbuzenském vztahu- buď přímém nebo pobočném, popř. osoby, které s dárcem žijí alespoň rok ve společné domácnosti, a z tohoto důvodu o společnou domácnost pečují, nebo k nimž m dárce vyživovací povinnost, jsou osvobozeny od daně  z příjmu, jinak FO jsou povinny zaplatit 15% a PO 19%. Dále jsou od daně osvobozeny příležitostné dary, které nepřesáhnou 15 tis. Kč a neziskové organizace.

 

Ostatní náležitosti a vzor smlouvy

V našich vzorech najdete upravenou darovací smlouvu na bytovou jednotku. Kromě konkrétní bytové jednotky je třeba také uvést podíl na společných částech domu. Upozorňujeme, že společně s darovací smlouvou je k nabytí vlastnického práva obdarovanému třeba podat návrh na vklad do katastru nemovitostí (poplatek činí 1.000,- Kč)- Vzory návrhu na vklad jsou dostupné na oficiálních stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920219

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít