Co musí obsahovat návrh na předběžné opatření při domácím násilí?

domaci-nasili.jpg

Předběžné opatření ve věci ochrany proti domácímu násilí upravuje zákon o zvláštních řízeních soudních. Jedná se o soukromoprávní a prozatímní ochranu obětí domácího násilí. Účelem předběžného opatření je urychleně rozhodnout o dočasné úpravě poměrů, na níž má oběť domácího násilí zvýšený zájem. Obvykle následuje po policejním vykázání násilníka, ale nemusí na něj nutně navazovat.


Co musí obsahovat návrh na předběžné opatření?

V návrhu musí být vylíčeny skutečnosti, které osvědčují, že je společné bydlení navrhovatele a odpůrce v domě nebo bytě, ve kterém se nachází společná domácnost, pro navrhovatele nesnesitelné, z důvodu tělesného nebo duševního násilí vůči navrhovateli nebo jinému, kdo ve společné domácnosti žije, anebo vylíčení skutečností, které osvědčují nežádoucí sledování nebo obtěžování navrhovatele.

 

Zvláštní náležitosti návrhu

Mimo obecných náležitostí podle § 42 odst. 4 o.s.ř. musí návrh obsahovat i náležitosti zvláštní, které jsou obsaženy zejména v § 75 o.s.ř. Musí být zřejmé:

- jakého způsobu ochrany se navrhovatel domáhá

- dále by měl k návrhu připojit listinné důkazy (např. lékařské či policejní zprávy).

 

Navrhovatelem vylíčené skutečnosti musí být osvědčeny, což značí specifickou míru zjištění skutečnosti (nejde o plné poznání či stoprocentní jistotu). O návrhu na předběžné opatření rozhodne soud do 48 hodin od jeho podání.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198196

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít