Co jsou námitky, proti čemu se podávají, jak a kdy?

opravni-prostredky.jpg

Odpor jsme si již přiblížili, a proto se dnes pojďme podívat na námitky, které jsou v mnohém odporu podobné, avšak minimálně jeden zásadní rozdíl nalezneme.   Námitky řadíme mezi řádné opravné prostředky, přičemž tyto jsou opravným prostředkem proti směnečnému platebnímu rozkazu. Poučení o tom, že je možné podat proti platebnímu rozkazu námitky je součástí vydaného platebního rozkazu.

Námitky je nutné podat do 15-ti dnů od dne kdy Vám byl platební rozkaz doručen (dříve tato lhůta byla daleko kratší, a to 3 dny).

 

Zopakujeme si pro jistotu modelový příklad

- směnečný platební rozkaz Vám byl doručen 8.4.2016 (tj. pátek), lhůta 15-ti dnů počíná běžet až od dne následujícího, to znamená prvním dnem je 9.4.2016 (tj. sobota), přičemž lhůta skončí 23.4.2016 (tj. opět sobota), zde však platí pravidlo, že pokud konec lhůty připadne na víkend nebo státem uznaný svátek, pak se konec lhůty posouvá na nejbližší pracovní den, tj. pondělí po víkendu. Konec lhůty pro podání námitek v případě modelového příkladu je tedy 25.4.2016 (tj. pondělí).

 

A jaký je rozdíl mezi odporem a námitkami?

Zásadní rozdíl je v tom, že zatímco odpor nemusí být odůvodněný, v námitkách musí být uvedeno vše, co proti směnečnému platebnímu rozkazu namítáte, to je námitky musí v zásadě odůvodněné. K později vzneseným námitkám totiž soud nepřihlédne. Z těchto důvodů věnujte odůvodnění námitek náležitou pozornost, protože další možnost již mít nebudete.

 

Co nastane když zmeškáte lhůtu k podání námitek?

Pokud zmeškáte shora uvedenou lhůtu a podáte námitky opožděně, soud námitky odmítne a směnečný platební rozkaz nabude právní moci, pak má stejnou sílu jako rozsudek a je exekučním titulem. Naopak včas podané námitky jsou soudem projednány a výsledkem jednání je buď rozhodnutí soudu o tom, že směnečný platební rozkaz bude ponechán v platnosti nebo bude zrušen a v jakém rozsahu.

 

Forma doručení je důležitá

O doručování směnečného platebního rozkazu platí to, co v případě platebního rozkazu „obyčejného“, to je platební rozkaz Vám musí být doručen do vlastních rukou, náhradní doručení (vhození do schránky) je vyloučeno.

 

Nesouhlasíte-li tedy se směnečným platebním rozkazem, neváhejte a podejte odůvodněné námitky.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195673

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít