Co je to výjimečný trest?

pravni-servis24.jpg
V televizních zprávách často slýcháváte, že pachateli hrozí výjimečný trest. Dnes se podíváme na to, jaký trest se pod pojmem výjimečný trest skrývá.

Výjimečným trestem se rozumí:

  1. trest odnětí svobody v délce nad 20 let až do 30 let,
  2. trest doživotí.

 

Kdy může být výjmečný trest uložen?

Výjimečný trest může být uložen za zvlášť závažný zločin, to jsou ty úmyslné trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let a současně, když trestní zákoník uložení takového trestu výslovně ve své zvláštní části (tj. části, ve které jsou upraveny jednotlivé skutkové podstaty trestných činů a tresty, které lze za ně uložit) připouští, tj. uložení takového trestu musí být v zákoně výslovně uvedeno.

 

Další podmínky

Jelikož se skutečně jedná o výjimečné tresty, zákon stanoví další podmínky, za kterých můžou být uloženy (tj. musí být splněny dvě shora uvedené plus ty, které následují).

 

V případě trestu odnětí svobody nad dvacet až do třiceti let jsou zákonem stanoveny další podmínky a to, že závažnost zvlášť závažného zločinu je velmi vysoká nebo možnost nápravy pachatele je obzvláště ztížena. Postačí, pokud je naplněna jedna z nich. Na velmi vysokou závažnost lze usuzovat např. ze zvlášť zavrženíhodného způsobu spáchání trestného činu (brutalita), pohnutky nebo zvlášť těžký nebo těžko napravitelný následek. Pokud se jedná o obzvláště ztíženou možnost nápravy pachatele, pak zde je posuzována jeho osoba komplexně a zpravidla se tak děje na základě znaleckého posudku.

 

Kdy může být uložen trest doživotí?

Pokud se jedná o trest doživotí, pak tento může být uložen za malé množství trestných činů definovaných zákonem, přičemž tento seznam není možné žádným způsobem rozšiřovat (např. v případě vraždy na dvou a více osobách, na těhotné ženě, dítěti mladším 15 let, apod., genocidy, a jiných, celkem se jedná o 11 trestných činů) a zároveň takový zvlášť závažný zločin je mimořádně závažný vzhledem k zvlášť zavrženíhodnému způsobu provedení činu nebo k zvlášť zavrženíhodné pohnutce nebo k zvlášť těžkému a těžko napravitelnému následku a uložení takového trestu vyžaduje účinná ochrana společnosti nebo není naděje, že by pachatele bylo možno napravit trestem odnětí svobody nad dvacet až do třiceti let. V tomto případě tedy musí být tyto podmínky naplněny současně (případně jejich alternativy).

 

Lze trest na doživotí zpřísnit?

Zákon připouští, aby byl trest na doživotí zpřísněn tím, že uloží-li soud trest odnětí svobody na doživotí, zároveň rozhodne, že doba výkonu trestu ve věznici se zvýšenou ostrahou se pro účely podmíněného propuštění do doby výkonu trestu nezapočítává (obecně platí, že osoba, která byla odsouzena na doživotí může být propuštěna nejdříve za 20 let). 





zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazu



Kategorie




Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!



Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198312

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít