Co je to směnka?

smenka.jpg
Definici směnky nenalezneme v žádném zákoně. Jedná se ovšem o listinný cenný papír, který má určitý zákonem předepsaný obsah, ve kterém jeho výstavce buď sám slibuje, že zaplatí jiné osobě určitou peněžitou částku (vlastní směnka), anebo platit určité osobě přikazuje (cizí směnka). K pořízení směnky lze použít téměř jakýkoliv materiál, který je schopný zachytit směnečný text tak, aby bylo poznatelné, co je lícem a rubem hmotného podkladu. Nejčastěji se však používá předtištěný směnečný formulář.

Rozlišujeme dva druhy směnek – směnku vlastní a směnku cizí

 

Směnka vlastní by se dala popsat jako určitá forma dlužnického úpisu. Jejím základem je bezpodmínečný slib výstavce listiny, že zaplatí věřiteli, který se v terminologie směnečného práva nazývá remitent, určitou peněžitou sumu. Tato směnka většinou obsahuje výraz „zaplatím“. Cizí směnka naopak ztělesňuje příkaz výstavce adresovaný jiné osobě a většinou obsahuje výraz „zaplaťte“.

 

Náležitosti směnky

 

První náležitostí směnky je tzv. směnečná klauzule, což je vlastní označení za směnku. Toto označení musí být pojato do vlastního textu listiny, pouhý nadpis nebude postačovat. Musí být napsán ve stejném jazyce jako zbytek směnky.

Další náležitostí je příkaz zaplatit určitou peněžitou sumu. Ta se doporučuje udat slovy i čísly, neboť tak výstavce ztíží její zfalšování.

Na směnce musí být také uvedeno jméno toho, kdo má platit (směnečník) a jméno remitenta. Zákonem i judikaturou je vyžadováno pouze jméno a další údaje nejsou potřeba, ale praxe doporučuje jejich uvedení.

U splatnosti směnky je zapotřebí uvést datum celé, včetně letopočtu.

Fakultativní náležitostí je platební místo, u kterého platí, že pokud není uvedeno, lze jej podpůrně určit z místního údaje u směnečníka. 

Poslední dva údaje, které na směnce nesmí chybět, jsou den a místo jejího vystavení a podpis výstavce.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198370

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít