Co je to řízení o soudním prodeji zástavy a kdy ho využít?

pravniservis24.jpg

V případě, že pohledávka věřitele (zástavního věřitele) je zajištěna zástavním právem, může být soudní prodej zástavy efektivním způsobem, kterým se lze domoci splnění pohledávky dlužníka (výtěžkem získaným zpeněžením zástavy), pokud ji tento neplní dobrovolně.


Řízení o soudním prodeji zástavy upravuje zákon o zvláštních řízeních soudních.

Místně příslušným soudem je obecný soud zástavního dlužníka, tj. vlastníka zástavy, případně pak soud, v jehož obvodu se nachází nemovitost, která byla zastavena.

 

Řízení se zahajuje na návrh zástavního věřitele, tj. toho, v jehož prospěch byla zástava zřízena. Zástavní věřitel a zástavní dlužník jsou účastníky řízení.

 

V řízení se zpravidla nenařizuje jednaní, a to v případě, že lze rozhodnout na základě předložených listin a účastníci se práva na projednání věci vzdali, popřípadě s rozhodnutím věci bez nařízení jednání souhlasí. Důležitost důkazů předložených k návrhu na zahájení řízení je dána také tím, že soud může provést k prokázání skutkového stavu jen takové důkazy, které jsou potřebné ke zjištění skutkového stavu a dále vyplývají-li tyto z obsahu spisu.

 

Soud nařídí prodej zástavy, doložil-li zástavní věřitel zajištěnou pohledávku, zástavní právo k zástavě a kdo je zástavním dlužníkem (k tomuto je třeba předložit také patřičné důkazy). Soud se v tomto řízení nezabývá jinými skutečnostmi.

 

Rozhodnutí o soudním prodeji zástavy je vykonatelné ke dni, kdy nabylo právní moci a je exekučním titulem, na základě kterého lze podat návrh na provedení jeho výkonu prodejem zástavy. Podstatné je, že jiným způsobem, než prodejem zástavy nelze exekuci provést. Pohledávka je uspokojena výtěžkem získaným z prodeje zástavy v exekučním řízení.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920054

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít