Co je to odpor, kdy je třeba ho podat a jak?

co-je-odpor.jpg

V minulém článku jsme si představili základní rozdělení opravných prostředků. Dnes se podíváme na jeden z nich, kterým je odpor. Pro připomenutí, odpor řadíme vedle odvolání a námitek proti směnečnému platebnímu rozkazu mezi řádné opravní prostředky.


Odpor je

základní procesní obranou žalovaného proti vydanému elektronickému platebnímu rozkazu nebo proti platebnímu rozkazu. Poučení o tom, že je možné podat proti platebnímu rozkazu odpor je součástí vydaného platebního rozkazu.

 

Lhůta k podání odporu

Odpor je nutné podat do 15-ti dnů od dne kdy Vám byl platební rozkaz doručen.

 

Modelový příklad

Platební rozkaz Vám byl doručen 8.4.2016 (tj. pátek), lhůta 15-ti dnů počíná běžet až od dne následujícího, to znamená prvním dnem je 9.4.2016 (tj. sobota), přičemž lhůta skončí 23.4.2016 (tj. opět sobota), zde však platí pravidlo, že pokud konec lhůty připadne na víkend nebo státem uznaný svátek, pak se konec lhůty posouvá na nejbližší pracovní den, tj. pondělí po víkendu. Konec lhůty pro podání odporu v případě modelového příkladu je tedy 25.4.2016 (tj. pondělí).

 

Jak odůvodnit odpor?

Odpor by měl být v zásadě odůvodněný alespoň tak, že nárok neuznáváte a z jakého důvodu, postačí však jedna věta. Odpor je založen na jednoduchosti. Z hlediska obsahu by měl odpor obsahovat v jaké věci je podáván a proti jakému platebnímu rozkazu směřuje. Např. „Žalovaný tímto podává odpor proti platebnímu rozkazu vydanému Obvodním soudem pro Prahu 1 ze dne 28.4.2036, č.j.: 11 EPR 1111/2036 – 25, žalovaný nárok neuznává (číslo jednací najdete v pravém rohu stránky).“ V případě, že na straně žalovaných stojí více osob, které mají nárok žalobce plnit společně a nerozdílně, pak postačí ke zrušení platebního rozkazu, aby podal odpor pouze jeden z nich. To neplatí, kdy sice na straně žalovaných stojí více osob, ale tyto nemají plnit společně a nerozdílně, pak podaný odpor má za následek zrušení platebního rozkazu pouze vůči té osobě, která platební rozkaz podala.

 

Co se stane když zmeškáte lhůtu k podání odporu?

Zásadní je, že pokud zmeškáte shora uvedenou lhůtu a podáte odpor opožděně, soud odpor odmítne a platební rozkaz nabude právní moci, pak má stejnou sílu jako rozsudek a je exekučním titulem. Naopak včas podaný odpor ruší platební rozkaz ze zákona a soud následně nařídí jednání ve věci (už tedy nevydává žádné zvláštní usnesení o zrušení platebního rozkazu).

 

Doručení, nedoručení a jeho následky

Důležité také je, že platební rozkaz Vám musí být doručen do vlastních rukou, náhradní doručení (vhození do schránky) je vyloučeno. Takové nedoručení má za následek zrušení platebního rozkazu.

 

Snad jsme Vám shora uvedeným přiblížili problematiku odporu jako obranu proti platebnímu rozkazu.

 

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198284

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít