Co je to obnova trestního řízení a jaké jsou její podmínky? Část I.

pravniservis24.cz
V souvislosti s případem Romana Janouška, který byl pravomocně odsouzen na 4,5 roku do vězení se hovořilo o tzv. obnově trestního řízení. Pojďme se podívat na to, co to obnova trestního řízení je a jaké jsou podmínky povolení, pokud bychom je aplikovaly na Janouškův případ, tedy ve vztahu k vině či případně trestu odsouzeného, o kterou se v daném případě jedná.

Proces o obnově trestního řízení

se rozpadá na dvě fáze, tou první je:

 

1. řízení o povolení obnovy řízení (tj. zjednodušeně řečeno, zda věc vůbec bude znovu projednávána, původní řízení obnoveno), tou druhou je

2. řízení po povolení obnovy samotné.

 

Jaké jsou podmínky povolení obnovy trestního řízení, ve kterém byl vydán pravomocný rozsudek?

 

Předpokladem povolení obnovy řízení je:

-  že vyjdou najevo skutečnosti nebo důkazy, které byly soudu dříve neznámé, a které by mohly samy o sobě nebo ve spojení se skutečnostmi a důkazy známými už dříve

   odůvodnit jiné rozhodnutí o vině, anebo

- vzhledem k nimž by původně uložený trest byl ve zřejmém nepoměru k povaze a závažnosti trestného činu nebo k poměrům pachatele nebo uložený druh trestu by byl ve

   zřejmém rozporu s účelem trestu.

 

To znamená, že Roman Janoušek by v takovém případě musel přijít s nějakou skutečností či důkazem, které v původním řízení soud neposuzoval a současně by se muselo jednat o skutečnost či důkaz natolik významnou, že by měla vliv na vinu či trest odsouzeného.

 

Další možností, která však v daném případě zřejmě nepřichází dle známých informací v úvahu je, že by došlo k obnově řízení, pokud by pravomocným rozsudkem bylo zjištěno, že policejní orgán, státní zástupce nebo soudce v původním řízení porušil svoje povinnosti jednáním zakládajícím trestný čin.

 

Kdo může podat návrh na obnovu řízení?

Jednou z osob oprávněných k podání návrhu na obnovu řízení je právě odsouzený. Ten může také návrhem disponovat, když návrh lze vzít zpět, a to až do doby, než se soud prvního stupně odebere k závěrečné poradě. Důležité je, že pokud se tak stane, nebrání nic odsouzenému podat takový návrh znovu.

 

Který soud by rozhodoval?

O obnově trestního řízení by v případě Romana Janouška rozhodoval Městský soud v Praze, jako soud prvního stupně.

 

V rámci řízení o povolení obnovy je možné provést potřebné šetření předsedou senátu nebo na jeho žádost některým jiným orgánem činný v trestním řízení, popřípadě i policejním orgánem, a to zejména k posouzení důvodnosti žádosti o povolení obnovy řízení.

 

Co je důležité pro Romana Janouška je to, že soud může vzhledem k povaze skutečností a důkazů, jež nově vyšly najevo, odložit nebo přerušit výkon trestu pravomocně uloženého v původním řízení.

 

Jak může soud o návrhu na povolení obnovy rozhodnout si řekneme příště.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195634

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít