Co je to kumulativní hlasování společnosti s ručením omezeným

pravni-servis24.cz

V zákoně o obchodních korporacích se lze setkat s pojmem kumulativní hlasování, a proto si dnes tento pojem přiblížíme.


Kdy se kumulativní hlasování aplikuje?


Předně platí, že kumulativní hlasování se aplikuje:

 

  1. pokud jsou valnou hromadou voleni členové orgánů společnosti,
  2. pokud společenská smlouva společnosti určí, že jsou členové orgánů společnosti voleni kumulativním hlasováním.

 

Jak kumulativní hlasování funguje?

Kumulativní hlasování znamená, že pokud je volen člen orgánu společnosti, pak se počet hlasů zjišťuje tak, že počet hlasů, kterými společník na valné hromadě nakládá se znásobí počtem volených míst členů orgánů společnosti (např. pokud na 1.000,- Kč připadá jeden hlas, pak pokud má společník vklad do společnosti ve výši 100.000,- Kč, by bez kumulativního hlasování byl 100, s kumulativním hlasováním ho ještě musíme vynásobit počtem míst volených členů, to je např. jsou-li voleni tři jednatelé, vynásobíme 100*3=300, což je výsledný počet hlasů, se kterými se pracuje při výpočtu výsledku kumulativním hlasováním u tohoto společníka). V případě, že jsou volení jednatelé a členové dozorčí rady, byla-li v případě s.r.o. zřízena,  pak se počítají hlasy pro každý orgán zvlášť.

 

Rozdělení hlasů mezi více volených osob

Společník má možnost své takto vypočtené hlasy rozdělit mezi více volených osob, přičemž o každém navrženém členovi se hlasuje zvlášť. V případě, že se jedná o odvolání člena, který byl zvolen metodou kumulativního hlasování, pak ho lze odvolat jen se souhlasem většiny těch členů, kteří hlasovali pro jeho zvolení (to platí i pokud je takový podíl na společnosti následně převeden a člen orgánů je odvoláván až následně).

 

Výsledek hlasování 

Členem orgánu je zvolen ten, pro něhož bylo odevzdáno nejvíce hlasů, bylo-li hlasováno alespoň nadpoloviční většinou (při kumulativním hlasování se hlasuje pouze pro, nikoli proti, tj. odevzdávají se pouze hlasy ve prospěch určité osoby)  všech hlasů společníků přítomných na valné hromadě. Pokud by snad na základě hlasování osoby dosáhly stejného počtu hlasů, pak se o těchto hlasuje znovu. Pokud by se tak stalo znovu, rozhodne los.

 

Jak bude vypadat zápis z valné hromady?

V zápisu z valné hromady se uvede kolika hlasy bylo pro osobu hlasováno pro její zvolení, případně pro její odvolání, a také jmenný seznam osob, kteří tak hlasovali.

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1896768

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít