Co je to kmenový list a co musí obsahovat?

Co je to kmenový list a co musí obsahovat?

V souvislosti s účinností zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, byla do práva obchodních korporacích, konkrétně společností s ručením omezeným, zavedena novinka v podobě kmenového listu


Co to kmenový list je a jaké náležitosti musí splňovat?


Kmenový list je cenný papír na řad, v podstatě ho lze do jisté míry připodobnit k akciím, který představuje podíl společníka na společnosti.  Podstatné je, že kmenový list může představovat podíl společníka na společnosti pouze v případě, že tak stanoví společenská smlouva. Proto, pokud společnosti, které vznikly před 1.1.2014, mají zájem o to, aby jejich podíl byl vtělen do kmenového listu, musí nejprve provést změnu společenské smlouvy. Předcházející právní úprava kmenové listy neupravovala.

Kmenový list lze vydat pouze k podílu, jehož převoditelnost není omezena nebo podmíněna. Lze ho vydat jako hromadnou listinu, tzn., že jeden kmenový list nahrazuje více kmenových listů, ke kterým se vážou ty které podíly stejného druhu. V takovém případě musí hromadná listina obsahovat, kromě níže uvedeného, počet a druh podílů, které nahrazuje. Převod kmenového listu se děje rubopisem a jeho předáním novému vlastníkovi. K převodu není třeba písemná smlouva, nicméně ji lze doporučit.

 

Kmenový list obsahuje:

a) označení, že se jedná o kmenový list, tj. nápis KMENOVÝ LIST;

b) jednoznačnou identifikaci společnosti, tj. název a identifikační číslo;

c) výši vkladu připadající na podíl,

d) jednoznačnou identifikaci společníka, tj. jméno příjmení a datum narození, případně název a identifikační číslo;

e) označení podílu, k němuž je kmenový list vydán, tzn., že kmenový list se váže vždy pouze na jeden podíl, a

f) označení kmenového listu (nejedná se o totožné označení jako pod písmenem a), nýbrž o zvláštní označení, např. prioritní kmenový list), jeho číslo a podpis jednatele nebo jednatelů. Podpis může být nahrazen jeho otiskem, pokud jsou na listině současně použity ochranné prvky proti jejímu padělání nebo pozměnění.

 





zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazu



Kategorie




Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!



Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190028

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít