Co je to jednočlenná společnost?

pravni-servis24.cz
V rámci obchodního práva a především zákona o obchodních korporacích se lze setkat s pojmem jednočlenná společnost. Dnes se podíváme na to, co se pod tímto pojmem skrývá.

Jednočlenná společnost je společnost, kde jejím zakladatelem je pouze jedna osoba, případně taková společnost, která se stane jednočlennou v průběhu její existence, kdy se soustředí všechny podíly v rukou jedné osoby (tzn. podíly na společnosti s ručením omezeným, případně akcie akciové společnosti).

 

Důležité je, že takovou společností může být pouze společnost kapitálová, tj. společnost s ručením omezeným a akciová společnost.

 

Pokud má společnost jediného společníka (rozuměj dále v textu i jediného akcionáře), pak tento vykonává působnost valné hromady, tj. valná hromada v případě takové společnosti neexistuje. Platí však, že tam kde zákon pro rozhodnutí valné hromady vyžaduje, aby mělo formu veřejné listiny (notářského zápisu), pak i rozhodnutí jediného společníka musí mít tuto formu.

 

Zákon pak stanoví zvláštní podmínku pro uzavírání smlouvy v případě, že jediný společník je také jediným členem statutárního orgánu společnosti (typicky např. smlouva o výkonu funkce). Taková smlouva musí mít úředně ověření podpisy. Požadavek splněn být nemusí za situace, kdy se jedná o smlouvu, která je uzavírána v rámci běžného obchodního styku a za podmínek v něm obvyklých. Jelikož určení splnění těchto podmínek může být obtížné, lze úřední ověření podpisů doporučit.

 

V případě, že se společnost stane jednočlennou společností, pak také neplatí (slovy zákona k takovým ustanovením se nepřihlíží) ujednání společenské smlouvy, která omezují nebo zakazují převoditelnost nebo zastavitelnost podílu nebo možnost jeho přechodu.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1931282

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít