Co je to hlasování „per rollam“ a jaká je jeho výhoda?

Co je to hlasování „per rollam“  a jaká je jeho výhoda?

Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech zakotvil v právní úpravě společností hlasování per rollam

Jak takové hlasování vypadá a kdy je vhodné ho využít? 

Zaměříme se na společnost s ručením omezeným, pro kterou může být tento způsob nejvhodnější.


 

Společníci takto mohou hlasovat, pokud to společenská smlouva nevylučuje. To platí i pro společnost, která se doposud zákonu o obchodních korporacích nepodřídila. Osoba, která je oprávněna svolat valnou hromadu společnosti, tj. zejména jednatel, zašle návrh na rozhodnutí společníkům na adresu uvedenou v seznamu společníků.

 

Návrh rozhodnutí obsahuje:

  1. návrh usnesení, o kterém je hlasováno,
  2. lhůtu pro doručení vyjádření společníka, která je buď určena přímo společenskou smlouvou, jinak 15 dnů od dne následujícího od dne, kdy byl společníkovi návrh doručen,
  3. podklady potřebné pro přijetí usnesení, např. účetní závěrka, návrh smlouvy,
  4. další údaje, pokud tak stanoví společenská smlouva.

 

Společník se může ve shora uvedené lhůtě k návrhu vyjádřit, pokud tak neučiní, platí, že s návrhem nesouhlasí. Ve vyjádření společník uvede, zda hlasuje pro nebo proti návrhu. Podepsané vyjádření je společník povinen doručit osobě, která návrh společníkovi zaslala, pokud to byl jednatel společnosti, může společník zaslat vyjádření také na adresu sídla společnosti.

 

Důležité je, aby vyjádření bylo ve shora uvedené lhůtě doručeno, nikoli teprve odesláno, protože jinak bude platit, že společník s návrhem nesouhlasil.     

 

Většina potřebná pro přijetí usnesení se počítá z celkového počtu hlasů všech společníků.

 

Osoba, která je oprávněna svolat valnou hromadu, případně společnost, je povinna  rozhodnutí, tj. znění usnesení, včetně dne jeho přijetí oznámit všem společníkům bez zbytečného odkladu ode dne jeho přijetí. Oznámení by mělo obsahovat také název společnosti, identifikační číslo její sídlo a výsledek hlasování, tj. kolika hlasy bylo či nebylo usnesení přijato.

 

Zcela zásadní výhodou tohoto způsobu hlasování je, že tam, kde zákon vyžaduje, aby bylo usnesení valné hromady společnosti přijato ve formě notářského zápisu (např. změna obsahu společenské smlouvy, rozhodnutí o podřízení se zákonu o obchodních korporacích, rozhodnutí o zrušení společnosti s likvidací, a jiné), postačí, aby ve vyjádření byl uveden obsah návrhu rozhodnutí valné hromady, což lze doporučit vždy, ale hlavně, aby byl na vyjádření společníka k návrhu úředně ověřený podpis.

 

Toto pravidlo však neplatí pro akciové společnosti, ale pouze pro společnost s ručením omezeným.

 

Otevírá se tak cesta, jak lze hlasování provést způsobem, který nevyžaduje přítomnost všech společníků na jednom místě, ale hlavně možnost ušetřit finanční prostředky vynaložené na vyhotovení notářského zápisu.

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195700

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít