Co je to dluhopis?

co-je-dluhopis.jpg
Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní banky. Jedinou výjimkou jsou dluhopisy, které vydají územně samosprávné celky. V takovém případě je stanoven dozor ze strany Ministerstva financí.

 Náležitosti dluhopisu

Dluhopisy musí být vydány v emisích, což je soubor dluhopisů vydávaných na základě týchž emisních podmínek a majících stejný okamžik emise a stejný okamžik splatnosti.

Dluhopis by měl být výslovně jako dluhopis označen, měl by obsahovat jmenovitou hodnotu (výši plnění) a splatnost dluhu. Splatnost může být nastavena jednorázově nebo ve splátkách. Rozlišujeme krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé dluhopisy.

Dluhopis musí obsahovat prohlášení emitenta, že se zavazuje splatit dlužnou částku způsobem a v místě uvedeném v emisních podmínkách.

 

Výnos dluhopisu

je nejčastěji představován úrokovou sazbou ze jmenovité hodnoty dluhopisu. Může být však stanoven jakýmkoliv jiným způsobem. Právo na výnos dluhopisu může být od samotného dluhopisu odděleno. K tomu slouží kupón, což je cenný papír, který slouží právě k uplatnění práva na výnos z dluhopisu.

 

Další náležitosti dluhopisu

Mezi další náležitosti dluhopisu patří datum emise, emisní lhůta a objem emise. Datum emise je označení dne, ke kterému může poprvé dojít k vydání dluhopisu prvému majiteli. Emisní lhůta pak značí časové období stanovené emitentem, během kterého tento emitent nabízí cenný papír potenciálním prvonabyvatelům. Objem emise je celková jmenovitá hodnota emise dluhopisu.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190010

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít