Chcete si postavit na svém pozemku dům, ale soused má proti němu námitky?

Právní Servis 24

Každý z nás se může dostat do následující situace.


Chcete si postavit na svém pozemku dům, ale soused má proti němu námitky, které podává v rámci řízení o vydání územního rozhodnutí. S radostí získáte územní rozhodnutí, ale neúnavný soused proti němu podá odvolání. A co se nestane, odvolací orgán mu dá za pravdu, rozhodnutí stavebního úřadu zruší a věc vrátí orgánu prvního stupně k opětovnému projednání.


V tento moment se musíte zabývat úvahou, zda je takové rozhodnutí možné napadnout žalobou ke krajskému soudu dle soudního řádu správního.

 

Lze tedy napadnout rozhodnutí odvolacího správního orgánu, kterým bylo zrušeno rozhodnutí orgánu prvního stupně, žalobou před správním soudem?

 

Dle ustálené judikatury Nejvyššího správního soudu platí, že shora uvedené rozhodnutí odvolacího orgánu není rozhodnutím ve smyslu soudního řádu správního. Takové rozhodnutí nezakládá, nemění, neruší ani závazně neurčuje práva a povinnosti účastníků řízení, nic nemění na jejich subjektivních právech. O věci samé nebylo dosud definitivně rozhodnuto, žádost o vydání územního rozhodnutí nebyla zamítnuta, a proto je žaloba předčasná.

 

Za všechny rozsudky Nejvyššího správního soudu lze uvést jeden aktuální ze dne 2.2.2015, č.j.: 8 As 98/2014 - 47 [Výběr NSS 313/2015], ve kterém je uvedeno: „Napadeným rozhodnutím (rozumějte rozhodnutí odvolacího orgánu) tedy došlo pouze k vrácení věci do stádia řízení před správním orgánem prvního stupně, který o ní bude dále jednat a rozhodovat. Práva ani povinnosti účastníků správního řízení se napadeným rozhodnutím s konečnou platností nezakládají, nemění, neruší ani závazně neurčují. Napadené rozhodnutí tak nezasahuje do subjektivních veřejných práv účastníků řízení a není tedy rozhodnutím ve smyslu § 65 odst. 1 s. ř. s.

 

Pokud byste tedy proti shora uvedenému rozhodnutí odvolacího orgánu, kterým bylo zrušeno územní rozhodnutí a věc vrácena orgánu prvního stupně podali žalobu, pak by tato byla s ohledem na skutečnost, že žaloba je proti tomuto rozhodnutí nepřípustná (protože jak je uvedeno shora o rozhodnutí se ve smyslu soudního řádu správního nejedná), odmítnuta.

 

Závěrem k tomu dodáváme, že soud se v takovém případě ani nezabývá obsahem žaloby samotné.

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198367

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít