Chcete dobrovolně ukončit činnost vaší obchodní společnosti a docílit jejího zániku a výmazu z OR?

Chcete dobrovolně ukončit činnost vaší obchodní společnosti a docílit jejího zániku a výmazu z  OR?

Chcete dobrovolně ukončit činnost vaší obchodní společnosti a docílit jejího výmazu z obchodního rejstříku a tedy i zániku? Zániku obchodní společnosti předchází vždy její zrušení, a to s likvidací nebo bez likvidace.


Při zrušení obchodní společnosti bez likvidace přechází jmění obchodní společnosti na jejího právního nástupce (např. při přeměně).


Nejčastějším případem je však zrušení obchodní společnosti s likvidací, kdy je nutné jmenovat likvidátora, který provede samotnou likvidaci obchodní společnosti a po jejím úspěšném ukončení je oprávněn podat návrh na výmaz obchodní společnosti z obchodního rejstříku.


Kdo o zrušení společnosti rozhoduje?

 

U veřejné obchodní společnosti nebo komanditní společnosti o zrušení s likvidací rozhodují všichni její společníci, kdy k přijetí rozhodnutí je třeba souhlasu všech společníků, ledaže společenská smlouva určí jinak. Podpisy společníků na rozhodnutí musí být úředně ověřeny.

 

U společnosti s ručením omezeným o zrušení s likvidací rozhodují její společníci popř. valná hromada, a k přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas alespoň dvoutřetinové většiny hlasů všech společníků. Rozhodnutí musí osvědčeno veřejnou listinou (notářským zápisem).  Rovněž může být uzavřena dohoda společníků o zrušení společnosti, která musí mít také formu veřejné listiny.

 

U akciové společnosti o zrušení s likvidací rozhoduje valná hromada. K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas alespoň dvoutřetinové většiny hlasů na valné hromadě přítomných akcionářů a rozhodnutí musí být osvědčeno veřejnou listinou.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1931083

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít