Černý odběr elektřiny? Jak musí být zjištěna škoda?

cerny-odber-elektriny.jpg

Odsouzený byl obviněn z trestného činu krádeže, kterého se měl odpustit tím, že provedl černý odběr elektřiny. Jedním ze znaků tohoto trestného činu je způsobení škody. Jak musí být taková škoda zjištěna a jak je tedy případně možné se před soudy bránit, pokud už se do takové situace dostanete, tak, aby byla zachována zásada spravedlivého procesu, Vám v krátkosti nastíníme níže.


Vychází se z vyhlášky?

Soudy nižších stupňů určily škodu tak, že jednak vycházely z vyhlášky, která stanoví pravidla pro určení množství odebrané elektřiny, v případě, že ji nelze určit z měřiče, jednak ze stanoviska společnosti ČEZ Měření s.r.o.

 

I Nejvyšší soud respektoval jak rozhodly soudy nižších stupňů. Škoda ale nebyla určena správně! 

Případ dospěl až před Ústavní soud ČR, protože i Nejvyšší soud respektoval to, jak rozhodly soudy nižších stupňů. Ústavní soud konstatoval, že bylo zasaženo do ústavně zaručených práv odsouzeného, protože škoda nebyla určena správně, zejména v souladu se zásadou materiální pravdy (to je tak, aby v daném případě byla zjištěna v podstatě dle skutečnosti, co nejreálněji).

 

Jediným, kdo může v trestním řízení určit škodu vzniklou černým odběrem elektřiny je znalec

Tato škoda nemůže být určena v intencích trestního práva, jako práva veřejného, dle vyhlášky, která byla vydána výkonnou mocí, stejně tak nemůže být určena v odborném vyjádření právnické osoby, která je spjata s poškozeným (společníkem obou právnických osob byla společnost ČEZ, a.s.). Vyloučením této společnosti z řízení se soudy vůbec nezabývaly, což je opravdu s podivem.

 

Ústavní soud tak zrušil všechny rozsudky soudů nižších stupňů a věc vrátil k projednání na začátek.

                                                                                                                                                 

Zdroj: Nález Ústavního soudu ČR ze dne 17.5.2016, sp. zn.: I. ÚS 3363/14

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190127

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít