Byl Váš majetek postižen exekutorem neoprávněně a chcete se proti tomu bránit?

pravni servis 24

Byl v rámci výkonu rozhodnutí postižen neoprávněně Váš majetek a chcete se proti tomu bránit? (např. proto, že nejste povinným). 


Podejte vylučovací žalobu, případně návrh na vyloučení věci ze soupisu.

Co je to vylučovací žaloba?  

 

Vylučovací žaloba je žaloba, kde žalovaným je oprávněný. Žaloba se podává k okresnímu soudu, přičemž místně příslušným je soud, který vede výkon rozhodnutí. Předmětem žaloby je vyloučení majetku, který je postižen v rámci výkonu rozhodnutí.

Typickou skutečností, pro kterou nemůže být majetek postižen v rámci výkonu rozhodnutí je skutečnost, že vlastníkem je někdo jiný než povinný, přičemž tato 3. osoba není povinna strpět výkon rozhodnutí na tento majetek (jiným příkladem osoby oprávněné podat takový návrh je osoba vykonávající poctivou držbu).

 

Do kdy mohu podat vylučovací žalobu?

 

Žalobu je nutné podat do okamžiku, než dojde ke zpeněžení postižených věcí. Po tomto okamžiku je nutné se domáhat vydání výtěžku získaného zpeněžením po oprávněném.

 

Návrh na vyloučení věci ze soupisu

 

Další možnost domáhání se vyloučení věci, aby nebyla postižena,  je vyškrtnutí věci ze soupisu. V takovém případě 3. osoba, které svědčí právo k věci musí podat do 30 dnů ode dne, kdy se dozvěděla o soupisu věci návrh na její vyškrtnutí ze soupisu. Návrh se podává u exekutora, který věc pojal do exekuce, přičemž je třeba ho doložit listinami, ze kterých plyne právo třetí osoby k věci, na základě kterého ji nelze do výkonu rozhodnutí pojmout.

 

Co dosáhnu vyškrtnutím ze soupisu?

 

O návrhu na vyškrtnutí exekutor rozhodne do 15 dnů od jeho doručení. K vyškrtnutí věci dojde vždy, pokud s tím souhlasí oprávněný, a dále za situace, kdy během exekuce vyjde najevo, že povinnému věc nepatří nebo patřit nemůže.

 

Exekutor nevyhoví návrhu na vyšrtnutí, co dál?

 

Pokud exekutor nevyhoví návrhu na vyškrtnutí věci, je 3. osoba oprávněna do 30 dnů od doručení takového rozhodnutí podat shora uvedenou vylučovací žalobu a domáhat se tak svého nároku u soudu.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198265

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít